FilmArkusz kalkulacyjny. Wykresy funkcji. Funkcja liniowa

Film pokazuje, w jaki sposób generować wykres funkcji liniowej w arkuszu kalkulacyjnym w zależności od wartości współczynnika kierunkowego i wyrazu wolnego oraz wyznaczać miejsce zerowe danej funkcji.

Ćwiczenie dodatkowe 1

Z wysokości ho swobodnie spuszczono ciało. Wzór h(t) = hogt2/2 przedstawia wysokość, na której znajduje się to ciało, w czasie. Przygotuj w arkuszu wykres zależności wysokości od czasu dla danej wartości ho. Wprowadź suwak lub pokrętło umożliwiające ustawienie wartości początkowej wysokości.

Ćwiczenie dodatkowe 2

Jedno ciało porusza się ze stałą prędkością, drugie ze stałym przyspieszeniem. Przygotuj w arkuszu, w jednym układzie współrzędnych, wykres zależności prędkości od czasu każdego z ciał. Opracuj arkusz tak, by można było wprowadzić prędkość początkową i przyspieszenie tylko w jednym miejscu.

Ćwiczenie dodatkowe 3

Oto wyciąg z tabeli opłat za korzystanie z basenu przez 1 godzinę.

a) Opracuj zestawienie, w którym wyznaczysz, jaką łączną cenę należy zapłacić w kolejnych dniach miesiąca za codzienne wejście na basen na 1 godzinę w każdej z opcji, a następnie na jego podstawie sporządź wykres funkcji przedstawiający liczbę wejść i opłatę dla każdej z trzech opcji.

b) Uzupełnij zestawienie tak, aby stwierdzić, jaką opcję najlepiej wybrać, jeśli korzysta się z basenu w ciągu miesiąca:

  • tylko 6 razy,
  • od 7 do 10 razy,
  • od 11 do 16 razy,
  • od 17 do 20 razy,
  • co najmniej 21 razy.

Porównaj koszty przy wyborze opcji tylko jednego rodzaju oraz przy wyborze dwóch opcji, np. wykupieniu pakietu 10 wejść i biletu jednorazowego.

Pytania quizoweWykresy funkcji w arkuszu

Twój wynik to: /3
  • Dlaczego minimalne i maksymalne wartości na osiach warto ustawić na stałe, gdy dodajemy możliwość zmiany parametrów funkcji?
  • Jaki typ wykresu należy zastosować do narysowania wykresu funkcji na podstawie wartości w określonych punktach?
  • Czy dla przycisku pokrętła można ustawić wartości ujemne?